Koło Studentów Biotechnologii WCh PG

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Koło Studentów Biotechnologii WCh PG

DNA Encyklopedia Życia 2015

Serdecznie zapraszamy do galerii ze zdjęciami m.in. płytek mikrobiologicznych z odciskami palców.

Kliknij tutaj.

 

IV Konferencja Kół Naukowych Wydziału Chemicznego

W dniach 25-27 kwietnia 2014 r. członkowie naszego koła mieli okazje wziąć udział w IV Konferencji Kół Naukowych Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej w Czarlinie.

Pierwszego dnia odbyła się sesja posterowa w czasie której zaprezentowało się 20 uczestników, tematy posterów były bardzo urozmaicone dzięki czemu uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę nie tylko z zakresu biotechnologii ale i pozostałych dziedzin chemicznych.

Kolejny dzień konferencji rozpoczął się wykładem dr Henryka Gruzy, który reprezentował sponsora firmę Polpharma. Następnie odbyły się prezentacje Kół Naukowych, a tuż po nich przeszliśmy do części w której zaprezentować mogli się uczestnicy. Po dniu wypełnionym ciekawymi prezentacjami odbyło się uroczyste przyznanie miejsc :

W kategorii prezentacje wyróżnieni zostali:

I miejsce

Karolina Czerniejewska - Translaktonizacja nystatyny A1 (ISPE)

II miejsce

Bartosz Szulczyński - Wykorzystanie elektronicznego nosa w analityce chemicznej (SSOGPTCh "Hybryda")

III miejsce

Anna Górecka - Sztywne pianki poliuretanowe o zmniejszonej palności (NKCh SWCh)

Nagroda publiczności

Bartosz Szulczyński - Wykorzystanie elektronicznego nosa w analityce chemicznej (SSOGPTCh "Hybryda")

Natomiast wśród prezentujących postery:

I miejsce

Mateusz Grube - Substancje aromatyczne w piwie (KSB)

II miejsce

Karol Sulej - Promieniowanie w zamkniętej strefie Czarnobyl (SSOGPTCh "Hybryda")

III miejsce

Mateusz Daśko, Milena Deptuła - Synteza pochodnych kumaryny i ich potencjalne zastosowanie w terapii hormonozależnych nowotworów piersi (ISPE)

Nagroda publiczności

Grzegorz Kozioł - Stewia – roślina godna polecenia (KSB)

Na koniec pragniemy podziękować sponsorom: Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. oraz Dr. Oetker Polska Sp. z o.o., a także Dziekanowi Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, a także osobom zaangażowanym w organizacje bez których tak konferencja nie miałaby miejsca.

 

Biotech Road

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów kierunku biotechnologia, na pierwsze z serii spotkań Biotech Road.

 

DNA Encyklopedia życia edycja 2014 - podsumowanie

W dniu 11.04.2014 w Galerii Bałtyckiej odbyła się kolejna edycja DNA Encyklopedia życia. Podczas wielu pokazów i warsztatów biotechnologicznych zbadano m.in. mikroflorę skóry dłoni. W tym celu wykorzystano dwa rodzaje podłóż opisanych poniżej.

 

Podłoże agarowe

W swoim składzie zawiera substancję żelującą Agar- Agar. Substancja ta w zimnej wodzie pęcznieje, natomiast w wodzie o temperaturze ok. 90-100°C dobrze się rozpuszcza. Zestala się, tworząc rodzaj żelu w 40-50°C. Agar do celów bakteriologicznych powinien odpowiadać specjalnym wymaganiom czystości, określonym wymaganiom dotyczącym temperatury krzepnięcia i topnienia, wartości pH oraz wytrzymałości na nacisk. To podłoże służy do hodowli bakterii w laboratoriach mikrobiologicznych oraz kultury in vitro w laboratoriach biotechnologicznych. Tylko niektóre bakterie morskie i glebowe mogą je rozłożyć.

Podłoże MacConkey Agar

Jest selektywnym, różnicującym podłożem przeznaczonym do izolowania i różnicowania bakterii Enterobacteriaceae i różnych innych pałeczek Gram-ujemnych z próbek klinicznych, które podejrzewa się o obecność mieszanej flory bakteryjnej – moczu,  materiału z dróg oddechowych lub z rany i innych. Podłoże umożliwia wstępną klasyfikację bakterii na organizmy zdolne
i niezdolne do fermentacji laktozy.

 

Wyniki przeprowadzonych badań w postaci zdjęć znajdują się w zakładce Galerie - DNA Encyklopedia życia edycja 2014

 

DNA Encyklopedia życia - edycja 2014

W związku z Ogólnopolskimi Dniami Biotechnologii, Koło Studentów Biotechnologii, działające przy Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, serdecznie zaprasza na tegoroczną edycję warsztatów "DNA - Encyklopedia Życia", która odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2014r. Wydarzenie to skierowane jest do osób w każdym wieku, pragnących poszerzyć lub zdobyć podstawową wiedzę o dziedzinie nauki jaką jest biotechnologia. Pierwszego dnia akcji, która odbędzie się w Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141), w ramach warsztatów zaprezentujemy wiele ciekawych doświadczeń, takich jak:

* izolacja DNA z owoców
* izolacja barwników z liści
* badanie mikroflory skóry
* obserwacja preparatów bakteryjnych pod mikroskopem
* konkurs wiedzy biotechnologicznej ze słodkościami

Więcej…
 

Z bakteriami za pan brat - edycja 2014

Tegoroczne szkolenia „Z bakteriami za pan brat” cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nich udział ponad 50 uczestników z  różnych trójmiejskich liceów. Spotkania odbywały się przez cztery kolejne soboty: 1, 8, 15 i 22 marca 2014 r. Głównym celem jest przekazanie elementarnej wiedzy mikrobiologicznej, którą zyskano podczas studiów, a także zainteresowanie młodzieży biotechnologią.

Uczestnicy w czasie trwania zajęć laboratoryjnych byli podzielenia na dwu-, trzyosobowe grupy, w których wykonywali zadania. Tematyka ćwiczeń nawiązywała w dużym stopniu do programu nauczania biologii, więc uczestnicy mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę na takie tematy jak: morfologia komórki bakteryjnej i kolonii, czy mikroskopowanie, a także każdy miał możliwość zbadania swojej flory bakteryjnej, występującej na powierzchni ciała, czy porównania skuteczności używanych środków antybakteryjnych. Dodatkowo podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak ważna jest sterylna praca w laboratorium.

Jednym z wymogów jest przygotowanie przez uczestników sprawozdania z wykonanych ćwiczeń,  nam pozwala to na obiektywna ocenę sposobu prowadzenia zajęć, a licealistą na utrwalenie wiedzy. Pozwala to również nauczyć ich pisania sprawozdań, przeprowadzania i opisywania obserwacji podczas doświadczeń i wysnuwania wniosków. Dodatkowo zmusza uczestników do samodzielnej pracy w domu, ponieważ w każdym sprawozdaniu miały się znaleźć informacje znalezione w innych niż podanych przez nas źródłach. Aby zachęci młodzież najlepsze sprawozdania zostają wybrane i nagrodzone, głównie nagrodami książkowymi.

Oto kilka komentarzy uczestników na temat szkoleń:

Moim zdaniem zajęcia mikrobiologiczne były naprawdę świetne! Nauczyłam się wiele ciekawych rzeczy. Po raz pierwszy pracowałam w laboratorium i bardzo mi się podobało J Co innego jest czytać z podręcznika o bakteriach na nudnej lekcji, a zobaczyć jak one naprawdę wyglądają, mieć z nimi styczność (oczywiście tylko poprzez sprzęt laboratoryjny!), wykonać posiewy i obserwować je pod mikroskopem. Bardzo pomocne okazały się konspekty, które dostawaliśmy podczas części wykładowej – pomogły w ugruntowaniu wiedzy i na pewno przydadzą się w przyszłości. Zajęcia były prowadzone profesjonalnie, ale na luzie J Prowadzący byli bardzo mili i w porządku – nie kazali ,,oddawać fartucha” gdy coś poszło nam źle tylko cierpliwie tłumaczyli i pomagali. Te szkolenia na pewno zachęciły mnie do zastanowienia się nad wyborem tego kierunku w przyszłościJ Bardzo chętnie wybiorę się na nie jeszcze raz w przyszłości jeśli będą organizowane J.

Dominika

Osobiście zajęcia bardzo mi się podobały, były interesujące i cieszę się, że mogłam wziąć w nich udział. Atmosfera była sympatyczna i Nadzorujący też jak najbardziej w porządku zwłaszcza Pani w długich brązowych włosach, która czuwała nade mną i koleżanką na pierwszych zajęciach i Pan w okularach, który czuwał nad nami na zajęciach trzecich. J Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję by wziąć udział w podobnych warsztatach. Oczywiście należą się podziękowania dla Opiekunów, więc dziękuję !

Monika

Podczas przedstawianych prezentacji można było dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat bakterii. Rozdawane materiały dały możliwość zgromadzenia informacji i w przyszłości mogą się przydać. J Zajęcia w laboratorium były bardzo ciekawe. Szczególnie tworzenie posiewów, a później obserwacja wyników. Uświadamia to nam, ile bakterii znajduje się wokół nas. Atmosfera panująca na szkoleniu była pozytywna. Takie zajęcia dają możliwość zobaczenia pracy w laboratorium, a także przyczyniają się do łatwiejszego wyboru kierunku studiów. Jedynym minusem jest to, iż zajęcia trwają tylko trzy razy J

Paulina

My ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom, a osoby, które nie wzięły jeszcze udziału zapraszamy na kolejny cykl szkoleń, już za rok J

 

 

 


Strona 3 z 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 144639

Polecane

Wspierają nas

 

Biotechnologia w Biotechnolog.pl