Koło Studentów Biotechnologii WCh PG

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Z bakteriami za pan brat - edycja 2014

Tegoroczne szkolenia „Z bakteriami za pan brat” cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nich udział ponad 50 uczestników z  różnych trójmiejskich liceów. Spotkania odbywały się przez cztery kolejne soboty: 1, 8, 15 i 22 marca 2014 r. Głównym celem jest przekazanie elementarnej wiedzy mikrobiologicznej, którą zyskano podczas studiów, a także zainteresowanie młodzieży biotechnologią.

Uczestnicy w czasie trwania zajęć laboratoryjnych byli podzielenia na dwu-, trzyosobowe grupy, w których wykonywali zadania. Tematyka ćwiczeń nawiązywała w dużym stopniu do programu nauczania biologii, więc uczestnicy mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę na takie tematy jak: morfologia komórki bakteryjnej i kolonii, czy mikroskopowanie, a także każdy miał możliwość zbadania swojej flory bakteryjnej, występującej na powierzchni ciała, czy porównania skuteczności używanych środków antybakteryjnych. Dodatkowo podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak ważna jest sterylna praca w laboratorium.

Jednym z wymogów jest przygotowanie przez uczestników sprawozdania z wykonanych ćwiczeń,  nam pozwala to na obiektywna ocenę sposobu prowadzenia zajęć, a licealistą na utrwalenie wiedzy. Pozwala to również nauczyć ich pisania sprawozdań, przeprowadzania i opisywania obserwacji podczas doświadczeń i wysnuwania wniosków. Dodatkowo zmusza uczestników do samodzielnej pracy w domu, ponieważ w każdym sprawozdaniu miały się znaleźć informacje znalezione w innych niż podanych przez nas źródłach. Aby zachęci młodzież najlepsze sprawozdania zostają wybrane i nagrodzone, głównie nagrodami książkowymi.

Oto kilka komentarzy uczestników na temat szkoleń:

Moim zdaniem zajęcia mikrobiologiczne były naprawdę świetne! Nauczyłam się wiele ciekawych rzeczy. Po raz pierwszy pracowałam w laboratorium i bardzo mi się podobało J Co innego jest czytać z podręcznika o bakteriach na nudnej lekcji, a zobaczyć jak one naprawdę wyglądają, mieć z nimi styczność (oczywiście tylko poprzez sprzęt laboratoryjny!), wykonać posiewy i obserwować je pod mikroskopem. Bardzo pomocne okazały się konspekty, które dostawaliśmy podczas części wykładowej – pomogły w ugruntowaniu wiedzy i na pewno przydadzą się w przyszłości. Zajęcia były prowadzone profesjonalnie, ale na luzie J Prowadzący byli bardzo mili i w porządku – nie kazali ,,oddawać fartucha” gdy coś poszło nam źle tylko cierpliwie tłumaczyli i pomagali. Te szkolenia na pewno zachęciły mnie do zastanowienia się nad wyborem tego kierunku w przyszłościJ Bardzo chętnie wybiorę się na nie jeszcze raz w przyszłości jeśli będą organizowane J.

Dominika

Osobiście zajęcia bardzo mi się podobały, były interesujące i cieszę się, że mogłam wziąć w nich udział. Atmosfera była sympatyczna i Nadzorujący też jak najbardziej w porządku zwłaszcza Pani w długich brązowych włosach, która czuwała nade mną i koleżanką na pierwszych zajęciach i Pan w okularach, który czuwał nad nami na zajęciach trzecich. J Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję by wziąć udział w podobnych warsztatach. Oczywiście należą się podziękowania dla Opiekunów, więc dziękuję !

Monika

Podczas przedstawianych prezentacji można było dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat bakterii. Rozdawane materiały dały możliwość zgromadzenia informacji i w przyszłości mogą się przydać. J Zajęcia w laboratorium były bardzo ciekawe. Szczególnie tworzenie posiewów, a później obserwacja wyników. Uświadamia to nam, ile bakterii znajduje się wokół nas. Atmosfera panująca na szkoleniu była pozytywna. Takie zajęcia dają możliwość zobaczenia pracy w laboratorium, a także przyczyniają się do łatwiejszego wyboru kierunku studiów. Jedynym minusem jest to, iż zajęcia trwają tylko trzy razy J

Paulina

My ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom, a osoby, które nie wzięły jeszcze udziału zapraszamy na kolejny cykl szkoleń, już za rok J

 

 

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości