Koło Studentów Biotechnologii WCh PG

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

DNA Encyklopedia życia edycja 2014 - podsumowanie

W dniu 11.04.2014 w Galerii Bałtyckiej odbyła się kolejna edycja DNA Encyklopedia życia. Podczas wielu pokazów i warsztatów biotechnologicznych zbadano m.in. mikroflorę skóry dłoni. W tym celu wykorzystano dwa rodzaje podłóż opisanych poniżej.

 

Podłoże agarowe

W swoim składzie zawiera substancję żelującą Agar- Agar. Substancja ta w zimnej wodzie pęcznieje, natomiast w wodzie o temperaturze ok. 90-100°C dobrze się rozpuszcza. Zestala się, tworząc rodzaj żelu w 40-50°C. Agar do celów bakteriologicznych powinien odpowiadać specjalnym wymaganiom czystości, określonym wymaganiom dotyczącym temperatury krzepnięcia i topnienia, wartości pH oraz wytrzymałości na nacisk. To podłoże służy do hodowli bakterii w laboratoriach mikrobiologicznych oraz kultury in vitro w laboratoriach biotechnologicznych. Tylko niektóre bakterie morskie i glebowe mogą je rozłożyć.

Podłoże MacConkey Agar

Jest selektywnym, różnicującym podłożem przeznaczonym do izolowania i różnicowania bakterii Enterobacteriaceae i różnych innych pałeczek Gram-ujemnych z próbek klinicznych, które podejrzewa się o obecność mieszanej flory bakteryjnej – moczu,  materiału z dróg oddechowych lub z rany i innych. Podłoże umożliwia wstępną klasyfikację bakterii na organizmy zdolne
i niezdolne do fermentacji laktozy.

 

Wyniki przeprowadzonych badań w postaci zdjęć znajdują się w zakładce Galerie - DNA Encyklopedia życia edycja 2014

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości