Koło Studentów Biotechnologii WCh PG

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Sprawdź mikroflorę swojej skóry

Już niedługo (18-20 kwietnia) zostaną zamieszczone wyniki posiewów flory bakteryjnej skóry zrobionych w trakcie trwania "DNA - Encyklopedia Życia" w Galerii Bałtyckiej. Będzie można je obejrzeć w naszej fotogalerii umieszczonej na stronie KSB.


 

Ponad wszystko pamiętajmy, że bakterie bytujące w naszym organizmie mają za zadanie chronić nas przed infekcjami z zewnątrz!


Przeciętnie na dłoni człowieka znajduje się ok. 150 gatunków bakterii. Przy czym większą obfitością odznaczają się dłonie kobiet. Większe zróżnicowanie bakterii na dłoniach kobiet może być związane z różnym pH skóry. U mężczyzn jest bardziej kwaśne, czego bakterie nie lubią, do tego kobiety częściej używają różnych kosmetyków, z których większość sprzyja florze mikroorganizmów.

Różnice w ilości bakterii spowodowane są także specyfiką pracy danej osoby czy jej wiekiem.

Po inkubacji odcisków dokumentację zdjęciową zamieszczamy na stronie internetowej KSB.

Mała uwaga co do mycia rąk:

Myjąc ręce 15 sekund usuwamy ok. 90% przejściowej mikroflory z dłoni, po 30 sekundach mikroflora przejściowa w zasadzie znika z ich powierzchni. Jednak po krótkim czasie odtwarza się całkowicie i wraca do stanu naturalnego.


Bakterie występujące na skórze dłoni:

· Gronkowce (Staphylococcus ) – Są to ziarenkowce występujące w skupiskach. Niemal wszystkie gatunki Staphylococcus są względnymi beztlenowcami ( rosną zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych). Niektóre gronkowce stanowią prawidłową florę człowieka, np. Staphylococcus epidermidis, który może czasami wywoływać zakażenia protez, oraz Staphylococcus saprophyticus, który powoduje zakażenia dróg moczowych u młodych kobiet.

· Paciorkowce ( Streptococcus) – Tworzą strukturę paciorków, stąd nazwa. Wiele gatunków paciorkowców jest nieszkodliwa – stanowią one również część flory komensalnej jamy ustnej, skóry, jelit i górnych dróg oddechowych u człowieka.

· Laseczka (bacillus) – wydłużona, cylindryczna morfologiczna forma bakterii zdolna do tworzenia przetrwalników. Laseczki mogą powodować szereg infekcji począwszy od infekcji ucha po zapalenie opon mózgowych czy infekcje dróg moczowych oraz posocznicę. Mogą ponawiać poprzednie infekcje przez produkcje uszkadzającej tkankę toksyny.

· Candida rodzaj grzybów należący do rzędu drożdżakowców (Saccharomycetales), będący bardzo częstym komensalem człowieka. Niektóre gatunki Candida mogą wywoływać choroby. Pośród gatunku Candida , C. albicans, będąc normalnym rezydentem ludzkiej mikroflory skóry, układu pokarmowego i płciowego jest odpowiedzialny za większość infekcji czyli tzw. Kandydemię.

 

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Statystyka

Odsłon : 143930

Polecane

Wspierają nas

 

Biotechnologia w Biotechnolog.pl